Make your own free website on Tripod.com








Fred Hemmes Jr.
Results













Home | Guestbook | Biography | Calendar | Activity | Gallery | Articles | Reports | Did you know? | Links | Contact us




















Play offs Final
Intervaluta Hilverheide-Cosmo Hairstyling De Manege 4-1
Intervaluta Hilverheide is the national champion.
Serna (Spa)-Czink (Hon) 6-3, 6-2
Sucha (Slo)-Tamaela (Ned) 4-6, 6-3, 6-1
Van Scheppingen (Ned)-Navarro (Spa) 4-6, 5-7
Wessels (Ned)-Rojer (Cur) 7-6, 6-3
Serna/Svensson(Spa/Zwe)-Czink/Butkiewicz (Hon/Bel) 6-3, 6-2
Van Scheppingen/Wessels (Ned/Ned)-Navarro/Rojer (Spa/Cur), no use to play. 

Play offs Semifinal
Intervaluta Hilverheide-G. van Alem Schoonmaak/TcG 3-3, Intervaluta Hilverheide wins on setscore (9-8)
Serna (Spa)-Parra (Spa) 7-6, 4-6, 7-6
Sucha (Slo)-Cervanova (Slo) 6-2, 6-0
Van Scheppingen (Ned)-Kunitsyn (Rus) 5-7, 6-2, 4-6
Wessels (Ned)-Wang (Tai) 4-6, 6-3, 2-6
Serna/Sfar (Spa/Tun)-Parra/Pous-Tio (Spa/Spa) 2-6, 6-4, 5-7
Van Scheppingen/Wessels (Ned/Ned)-Kunitsyn/Wassen (Rus/Ned) 6-4, 1-6, 6-3

The results of round 7
Intervaluta Hilverheide-TV Dekkertennis van Mastrigt 4-2
Sucha (Slo)-Bacheva (Bul) 6-3, 6-3
Svensson (Zwe)-Sterk (Ned) 7-6, 7-5
Van Scheppingen (Ned)-Costa (Bra) 4-6, 6-3, 6-4
Wessels (Ned)-Van Gemerden (Ned) 6-4, 6-2
Svensson/Sfar (Zwe/Tun)-Bacheva/Sterk (Bul/Ned) 3-6, 6-7
Verkerk/Wessels (Ned/Ned)-Costa/Van Gemerden (Bra/Ned) 7-6, 0-1 retired, injury Verkerk.


The results of round 6
Amstelpark Tennisschool-Intervaluta Hilverheide 1-5

Fokina (Rus)-Sfar (Tun) 4-6, 4-6
Ketelaars (Ned)-Svensson (Zwe) 0-6, 7-6, 2-6
Op der Heijde (Ned)-Van Scheppingen (Ned) 6-1, 3-6, 6-4
Van der Meer (Ned)-Wessels (Ned) 3-6, 2-6
Fokina/Ketelaars (Rus/Ned)-Svensson/Sfar (Zwe/Tun) 2-6, 6-4, 5-7
Van der Meer/Op der Heijde (Ned/Ned)-Wessels/Van Scheppingen (Ned/Ned) 4-6, 2-6

 
The results of round 5
Otto's Heerhugowaard-Intervaluta Hilverheide 1-5
Osterlo (Vst)-Sucha (Slo) 6-1, 2-6, 1-6
Van Exel (Ned)-Svensson (Zwe) 4-6, 7-6, 4-6
De Gier (Ned)-Van Scheppingen (Ned) 1-6, 1-6
Pondman (Ned)-Hemmes jr. (Ned) 4-6, 6-3, 2-6
Osterlo/Van Exel (Vst/Ned)-Svensson/Sfar (Zwe/Tun) 4-6, 6-4, 6-3
De Gier/Pondman (Ned/Ned)-Hemmes jr./Van Scheppingen (Ned/Ned) 5-7, 2-6

 
The results of round 4
Intervaluta Hilverheide-Leimonias Reaal 4-2
Sucha (Slo)-Obziler (Isr) 3-6, 6-1, 6-3
Klosel (Dui)-Van de Ven (Ned) 3-6, 3-6
Van Scheppingen (Ned)-Behr (Isr) 7-6, 6-2
Wessels (Ned)-Koning (Ned) 6-3, 6-3
Hopmans/Svensson (Ned/Zwe)-Gomperts/Van de Ven (Ned/Ned) 6-2, 6-7, 2-6
Hemmes jr./Wessels (Ned/Ned)-Behr/Silcock (Isr/Aus) 3-2 (diskwalification)
 
The results of round 3
Intervaluta Hilverheide-Popeye Goldstar 4-2
Serna (Spa)-Lee-Waters (VS) 6-3, 4-6, 6-2
Sucha (Slo)-Trik (Ned) 6-1, 6-1
Van Scheppingen (Ned)-Smit (Ned) 6-4, 7-5
Wessels (Ned)-Singerling (Ned) 6-4, 6-2
Serna/Svensson (Spa/Zwe)-Lee-Waters/Trik (VS/Ned) 7-5, 4-6, 4-6
Verkerk/Wessels (Ned/Ned)-Smit/Singerling (Ned/Ned) 3-6, 6-1, 6-7.
 
The results of round 2
G. van Alem Schoonmaak/TcG-Intervaluta Hilverheide 0-6
Parra (Spa)-Serna (Spa) 1-6, 6-2, 2-6
Cervanova (Slo)-Sucha (Slo) 7-5, 6-7, 4-6
Kunitsyn (Rus)-Van Scheppingen (Ned) 2-6, 0-6
Ketola (Fin)-Wessels (Ned) 4-6, 4-6
Cervanova/Parra (Slo/Spa)-Erna/Sfar (Spa/Tun) 2-6, 4-6
Wassen/Merry (Ned/Ned)-Van Lottum/Wessels (Ned/Ned) 4-6, 3-6.
 
 
The results of round 1:
Intervaluta Hilverheide - Cosmo Hairstyling De Manege 3-3
Sucha (Slo)-TamaŽla (Ned) 7-6, 6-7, 6-2
Sfar (Tun)-Flipkens (Bel) 6-1, 6-4
Van Scheppingen (Ned)-Navarro (Spa) 3-6, 5-7
Wessels (Ned)-Rojer (Cur) 6-0, 7-5
Sfar/Svensson (Tun/Zwe)-Flipkens/Butkiewicz (Bel/Bel) 3-6, 4-6
Van Lottum/Hemmes jr. (Ned/Ned)-Navarro/Rojer (Spa/Cur) 5-7, 2-6.
















Ranking after 7 competitionrounds:
1. Intervaluta Hilverheide 31-11
2. Cosmo Hairstyling De Manege 25-17
3. G. van Alem Schoonmaak/TcG 24-18
4. Popeye Gold Star 22-20
5. Leimonias Reaal 17-25
6. Ottoīs Heerhugowaard 17-25
7. TV Dekkertennis van Mastrigt 17-25
8. Amstelpark Tennisschool 15-27

The first four teams of the ranking will qualify for the play-offs, that are played on the courts of defending champion Groenekam on the 12th and 13th of June.